کاکائو و شکلات

تاریخچه  کاکائو و شکلات

کاکائو از گیاهان بومی آمریکای مرکزی، آمریکای جنوبی و مکزیک است و حدود ۳۰۰۰ سال در این مناطق کشت می‌شده ‌است. همچنین اسناد باستان‌شناسی نشان دهنده استفاده خوراکی از این ماده در هندوراس در حدود ۱۱۰۰ سال قبل از میلاد مسیح است. شکلات در نواحی آمریکای مرکزی، نوعی کالای لاکچری محسوب می‌شد و از دانه‌های کاکائو هم به عنوان پول استفاده می‌کردند. درگذشته شکلات بیشتر در نوشیدنی‌های شکلاتی کاربرد داشته‌است.
آنطور که گفته شده اولین بار، فاتحان اسپانیایی کاکائو را برای نشان دادن به پادشاه و ملکه اسپانیا از آمریکا به اروپا آوردند و خیلی زود، این ماده جزو مواد غذایی قاره اروپا گردید. آن زمان از شکلات تنها در انواع نوشیدنی‌ها استفاده می‌شد که البته مقداری شکر به نوشیدنی اضافه می‌کردند تا تلخی آن گرفته شود. تا قرن ۱۷، شکلات در اروپا، ماده غذایی گران‌قیمتی محسوب می‌شد که تنها ثروتمندان از آن استفاده می‌کردند.
در سال ۱۸۲۸میلادی، در کشور هلند روشی اختراع شد که طی آن، چربی دانه‌های کاکائو را می‌گرفتند و از آن، کره کاکائو تهیه می‌کردند. از باقی‌مانده دانه کاکائو هم پودر کاکائو تهیه نمودند. همچنین طی روشی دیگر، شکلات را قلیایی نموده و به این ترتیب، مزه تلخ آن را از بین می‌بردند. از آن زمان شکلات‌ها به شکل امروزی تهیه شد. گفته شده که جوزف فرای، اولین کسی بود که در سال ۱۸۴۷میلادی، شکلات‌های امروزی را عرضه نمود که به راحتی قابل خوردن باشند.
علیرغم  پیشرفت‌هایی که در صنعت شکلات انجام شد، شکلات محبوبیت فراگیر خود را مرهون جنگ جهانی اول است. در طول این جنگ، این ماده غذایی به عنوان جیره غذایی سربازان به کار گرفته شد و سربازان پس از بازگشت از جنگ، بهترین مبلغ آن بودند. به این ترتیب تا سال ۱۹۳۰ حدود ۴۰ هزار نوع شکلات گوناگون تولید شد.


روز جهانی شکلات

روز جهانی شکلات هر سال در روز هفتم جولای در سرتاسر دنیا جشن گرفته می شود. اولین بار در سال ۱۵۵۰ در چنین روزی ، شکلات در اروپا به جهان معرفی شد و به همین جهت به عنوان « روز جهانی شکلات » یا « Chocolate Day » معروف شده است. با اینکه ۷ جولای روز شناخته شده تری در سرتاسر جهان است، اما در آمریکا این جشن را روز ۱۳ سپتامبر جشن می گیرند.


انواع شکلات

شکلات بار در صدهای گوناگون (مانند شکلات ژی موند ژی شیری و تلخ ۹۹ درصد، ۸۸ درصد و ۷۷ درصد)


شکلات شیری

شکلات‌ها معمولاً با شیر ترکیب شده و وارد بازار می‌گردند. هر قدر درصد شکلات استفاده شده بیشتر باشد شکلات تلخ‌تر می‌شود. شکلات‌ها از ۱۰٪ (شکلات سفید) تا ۹۹٪ (دارک چاکلت یا شکلات تلخ) درجه‌بندی می‌شوند. مانند شکلات های شیری ژی موند ژی معمولاً اسانس های طبیعی پرتقال، دارچین و قهوه را برای طعم دادن به شکلات اضافه می شود.


شکلات مغزدار

در شکلات‌های تخته‌ای از خشکبار (مانند پسته، گردو، فندق، بادام زمینی)، چیپس میوه (آلوجات، سیب، …) و دمنوش های گیاهی (شکوفه بهار نارنج، گل گاو زبان، …) استفاده می‌شود. گاهی عسل، کارامل یا مربا هم در تهیه شکلات به کار می‌رود. اینها همگی در قسمت سفارشی سایت ژی کادو در دسترس است.


خواص شکلات

نوع سیاه معروف به شکلات تلخ آن به دلیل وجود آنتی‌اکسیدان جلوی تولید رادیکال‌های آزاد را می‌گیرد و بنابراین مفیدتر است. همچنین مصرف این ماده به راحتی از پوکی استخوان پیشگیری کرده و سرعت پیشرفت آن را کاهش می‌دهد. مصرف شکلات برای سگ‌ها، گربه‌ها و اسب‌ها مضر است و همچون سم در بدن آن‌ها عمل می‌کند.
شکلات تلخ برای سلامتی مفید در نظر گرفته شده‌است و حتی خوردن هر روز بخش کوچکی از شکلات تلخ در سالم نگه داشتن قلب و کاهش کلسترول بد کمک می‌کند.
شکلات تلخ نیز منبع خوبی از انرژی است و به دلیل آن گسترش می‌یابد به آرامی به خون و سطح انسولین را افزایش نمی‌دهد. (در واقع، شاخص قند خون شکلات تلخ در تنها ۲۲ تخمین زده شده‌است) بنابراین، آن را فراهم می‌کند انرژی پایدار است ایده‌آل برای فعالیت‌های استقامتی و نیز دوره‌های آموزشی با وزنه است.
اگر شما شکلات تلخ را دوست ندارید، با یک شکلات خفیف با میزان کاکائوی ۴۵–۵۵٪ شروع کنید. شکلات شیرین طعمی مانند شیر شکلات دارد و بیش از حد تلخ نیست! اگر شما بیشتر ماجرا جو هستید، می‌توانید کاکائو شکلات ۱۰۰٪ یا بدون شکر را تجربه کنید.

 

برخی مطالب برگرفته شده از ویکی پدیا